Upamiętnianie śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa to dla większości chrześcijan najważniejsze święto w roku religijnym. Sam rodzaj celebracji jest różny w poszczególnych kościołach i różne elementy są w niej uwypuklane, ale wszyscy zgadzają się co do tego, że jest to szczególny czas na odnowienie rozmyślań o swoim życiu duchowym.
My należymy do tej grupy chrześcijan, dla których śmierć Jezusa na krzyżu była najważniejszym wydarzeniem w dziejach. Jej znaczenie jest podstawą naszej wiary i wszystkich naszych nadziei, bowiem stanowiła ona dobrowolną ofiarę Zbawiciela na rzecz nas – ludzi, dając nam wszystkim gwarancję zmartwychwstania i ofertę wiecznego życia.
Biblia zaleca, aby przed obchodzeniem Święta Wielkanocy dokonać pewnych przygotowań. W starożytnym Izraelu te przygotowania miały wymiar literalny – należało posprzątać dom i usunąć stary zakwas chlebowy (2 Moj. 12:15,19). ?
Jednak w Nowym Testamencie św. Paweł wyjaśnił, że o wiele ważniejsze było przygotowanie duchowe i że kwas, o jakim mowa, ma znaczenie symboliczne:
? „[…] Czyż nie wiecie, że trochę zakwasu całe ciasto zakwasza? Usuńcie więc stary zakwas, abyście byli nowym ciastem, jako że jesteście przaśni. Chrystus bowiem, nasza Pascha, został ofiarowany za nas. Obchodźmy zatem święto nie ze starym zakwasem ani z zakwasem złośliwości i przewrotności, ale w przaśnikach szczerości i prawdy” (1 Kor. 5:6-8).
Ten fragment pokazuje wyraźnie, czym jest kwas – to wszelkie złe rzeczy, które mogą znajdować się w naszych sercach. Takie, które zakłócają nasz spokój, pochłaniają naszą uwagę, oddalają nas od Boga i przeszkadzają we właściwej ocenie tego wielkiego daru – daru swojego życia – jaki dał nam Chrystus na krzyżu.
Co możemy zrobić, aby jak najlepiej przygotować się do tego święta i przeżyć te dni tak, aby podobało się to Bogu, a nam dało pokój i radość? ?️♀️
? POJEDNANIE SIĘ Z DRUGIMI – jest to bardzo ważny element pozbycia się symbolicznego „kwasu”. Dopóki będziemy czuć w sobie ciężar złości, poczucia winy lub żalu, nasze serca będą „ściśnięte” i będzie w nich brakowało miejsca na obecność Boga i Chrystusa. Dlatego warto szczególnie w tym czasie zrobić wszystko, by rozwiązać nasze spory z bliźnimi, wyjaśnić to, co niewyjaśnione, przeprosić i przebaczyć.
? DOBRE POSTANOWIENIA – to kolejny krok przygotowania serca na spotkanie z Bogiem. Jest to dobra okazja, by zmienić swoje życie na lepsze – mogą to być duże kroki lub małe, ale jeśli zostaną powzięte ze szczerością i entuzjazmem, zostaną przez Boga wysoko ocenione i otrzymamy pomoc w ich realizacji.
? CZYTANIE EWANGELII – przypominanie sobie przebiegu ostatnich dni naszego Zbawiciela na ziemi jest bardzo właściwe i pomocne w okresie przed Wielkanocą. Pomoże to nam na nowo wczuć się w Jego przeżycia, a przez to zrozumieć sens i docenić wielkość Jego ofiary. Oprócz czytania samej Biblii możemy słuchać wykładów na temat życia i śmierci Jezusa, a także oglądać filmy i czytać książki związane z tym tematem. Wszystko to może pomóc nam więcej i głębiej rozmyślać o znaczeniu tego Święta.
? POST – czasowe powstrzymywanie się od różnych rzeczy może dla wielu z nas okazać się korzystne duchowo. Wielu praktykuje post związany z jedzeniem, ale także z różnego rodzaju rozrywkami. Można powiedzieć, że jeśli zauważamy, że coś pochłania nas zbyt mocno i oddala nas od myśli o Bogu, objęcie tej rzeczy postem może być dobrym rozwiązaniem.
? MODLITWA – rozmowa z Bogiem powinna być w „niezbędniku” każdego chrześcijanina we wszystkich sprawach życia. Nie inaczej jest w tym wypadku – powiedzmy Bogu o tym, jak oceniamy jego plan zbawienia i ofiarę Jego Syna. Powiedzmy Mu też o naszych dobrych pragnieniach związanych z obchodzeniem Świąt. Zapewne pomoże nam On zrobić wszystko, byśmy w tym czasie mogli jak najbardziej przybliżyć się do Niego.
W tym szczególnym czasie życzymy Wam wszystkim skutecznego „posprzątania” domów Waszych serc i udekorowania ich najpiękniejszymi zaletami i uczuciami. Wierzymy, że kiedy tak uczynicie, te Święta będą dla Was wspaniałym, głębokim przeżyciem duchowym, które nie tylko da satysfakcję Wam samym, ale odda też chwałę samemu Bogu i Jego Synowi.