CO BIBLIA MÓWI O PRZEBACZANIU?

CO BIBLIA MÓWI O PRZEBACZANIU?

Wybacz, a będzie Ci wybaczone.
Przeproś, a będziesz umiał przebaczyć.

Zagadnienie wybaczania ma dwie strony, ponieważ – mówiąc w uproszczeniu – zawsze dwie strony uczestniczą w konflikcie – jest strona, która została poszkodowana (lub czuje się tak) i strona winna (lub obwiniana). Jest to struktura większości międzyludzkich waśni, kłótni i sporów, których nie brakuje zarówno wśród ludzi obcych, jak i najbliższych.

Gdy spojrzymy na naukę Biblii, oba aspekty są ze sobą ściśle związane, bowiem jak powiedział Jezus: „…jeśli przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy wasz Ojciec niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom ich przewinień, to i wasz Ojciec nie przebaczy wam waszych przewinień” (Mat. 6:14,15).?

Musimy zatem umieć zarówno przepraszać – i Boga, i bliźnich – jak i przebaczać. Obie te umiejętności nie są łatwe, a w niektórych przypadkach są ekstremalnie trudne. Kiedy jednak już je opanujemy, przekonamy się o ile lepsze i lżejsze staje się życie.

Jak to osiągnąć? Tak jak większość rzeczy ważnych, i ta sztuka prawdopodobnie zajmie większości z nas całe życie, ale jest kilka wskazówek, które pomogą nam małymi krokami zacząć od razu robić postępy.

Co pomaga przeprosić:?️‍♀️
➡️ modlitwa o pomoc w rozmyślaniu nad problemem,
➡️ analiza sytuacji, próba zrozumienia drugiej strony, dostrzeżenie swojej winy,
➡️ pragnienie przebaczenia, oczyszczenia, spokoju – pozbycia się rzeczy negatywnych,
➡️ pragnienie poprawy, niepowtarzania błędów, czynienia dobra, rozwoju lepszych relacji – często po konflikcie i pogodzeniu relacje są głębsze, lepsze – gdy obie strony pokazały i słabość, i siłę,
➡️ świadomość, że im dłużej się czeka, tym trudniej będzie rozwiązać konflikt,
➡️ przygotowanie swojego serca:
1) szczere, serdeczne postanowienie przeproszenia, nawet jeśli to wiąże się z upokorzeniem,
2) modlitwa o siłę, by przeprosić.

Co pomaga przebaczyć:?️‍♀️
➡️ modlitwa o pomoc w rozmyślaniu nad problemem,
➡️ świadomość własnych słabości, to że możemy popełnić te same błędy – albo inne,
➡️ próba zrozumienia drugiego człowieka, postawienia się na jego miejscu, usprawiedliwienie go, szukanie wytłumaczenia jego zachowania, niezakładanie złych intencji,
➡️ pragnienie zrzucenia ciężaru – gniew powoduje stres, a przebaczenie przynosi ogromną psychiczną, a nawet fizyczną ulgę,
➡️ świadomość niebezpieczeństwa odwlekania i wytworzenia w sobie goryczy, niechęci, złych uczuć,
➡️ przygotowanie swojego serca:
1) szczere, serdeczne postanowienie przebaczenia i niewypominania winy,
2) modlitwa o siłę, by przebaczyć.

Zwróćmy uwagę, że w obu przypadkach skuteczne są niemal te same rzeczy, które sprowadzają się do dobrej woli wobec bliźniego i polegania na pomocy Boga. W każdym też przypadku powinniśmy spoglądać na wzór naszego Boga i Jezusa i pamiętać o ich wspaniałomyślności:

? Jezus, umierając na krzyżu, rzekł: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łuk. 23:34).?
? Apostoł Paweł także powołał się na wzór Zbawiciela: „Znosząc jedni drugich i przebaczając sobie nawzajem, jeśli kto ma powód do skargi przeciw komu: Jak Chrystus odpuścił wam, tak i wy” (Kol. 3:13).?
? A o miłości Bożej zaświadczył prorok Micheasz: „Któż jest Bogiem jak ty, który przebacza nieprawość i daruje występek resztki swego dziedzictwa? Nie chowa swego gniewu na wieki, bo ma upodobanie w miłosierdziu. Odwróci się i zlituje się nad nami; pokona nasze nieprawości i wrzuci w głębiny morza wszystkie nasze grzechy” (Mich. 7:18,19).?

Czy przepraszanie i przebaczanie przychodzi Wam łatwo? Co uważacie za najtrudniejsze? Czy długo chowacie urazę? Nad jakimi rzeczami chcielibyście w sobie pracować, a jakie już osiągnęliście? Podzielcie się tym w komentarzach.✏️
A my życzymy Wam przeprosin i przebaczenia, które uczynią Wasze życie lepszym.☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WITAJ NA STRONIE UWIERZ BOGU
Nadchodzące webinary

TYSIĄCLECIE W BIBLII | WEBINAR [#88]

„Już na wschodzie zorzy blask zwiastuje jasny dzień: to Tysiąclecia świta brzask, złowrogi pierzcha cień”… Poruszając się w kręgu zagadnień biblijnych i chrześcijańskich, można spotkać się z określeniem „tysiąclecie”, które

Informacje kontaktowe
KONTAKT@UWIERZBOGU.PL

Co takiego jest w Biblii – mimo wielu starań, aby ta natchniona przez Boga księga przestała istnieć – że do dzisiejszego dnia stanowi fundament wiary wszystkich chrześcijan?
Pomimo wielu różnych i bardzo odmiennych interpretacji postaramy się rozjaśnić najważniejsze jej zagadnienia.

Gdzie nas obserwować
YOUTUBE: