“Od jutra rzucam palenie”. “Od jutra się odchudzam”. “Od jutra zaczynam biegać”.
Często zdarza nam się podejmować różne postanowienia dotyczące naszego zdrowia. Czy równie często myślimy o naszym zdrowiu duchowym i dobrych postanowieniach, które pomogłyby nam je pielęgnować? Jakie postanowienia byłyby najbardziej korzystne w tym kierunku? Co robić, aby nie stracić zapału w ich wypełnianiu? ?️‍♀️
Oto nasza propozycja działania:

? 1. Zastanów się, co chcesz zmienić lub rozwinąć w swoim duchowym życiu.
Chciałbyś przeczytać Biblię lub jakąś książkę biblijną? Masz problem ze zrozumieniem jakiegoś zagadnienia? Uważasz, że za mało czynisz dla innych? Czujesz, że zaniedbujesz modlitwę? A może zauważyłeś u siebie jakąś wadę, która przeszkadza Ci w życiu codziennym? Pomyśl, jaki chcesz osiągnąć cel, by stać się lepszym.

? 2. Podejmij realistyczne postanowienia, zaczynając od drobnych kroków.
Nie porywaj się “z motyką na słońce” i nie próbuj wyznaczać sobie zbyt trudnych celów, bo szybko się zniechęcisz. Jeśli chcesz na przykład czytać księgi biblijne, zacznij od łatwiejszej i takiej, która bardziej Cię zainteresuje, np. Psalmy, Ewangelie. Jeśli zaczniesz od Księgi Ezdrasza, możesz nie utrzymać początkowego entuzjazmu ? Jeśli chcesz pomagać ludziom, zacznij od jednej osoby, a jeśli uważasz, że oglądasz zbyt dużo telewizji, zmniejsz dawkę np. do godziny dziennie.

? 3. Ułóż plan działania i postaw na systematyczność.
Plan pomaga mieć zawsze na oku cel i pozwala mierzyć nasze postępy. Dobrze jest zapisać sobie postanowienia oraz plan realizacji fizycznie na kartce i trzymać ją pod ręką. Ważne, aby nie pozwalać sobie na opóźnienia, bo nawarstwione mogą Cię całkowicie zniechęcić. Jeśli na przykład masz w planie czytanie 50 wersetów Biblii lub 10 stron książki dziennie, kilka dni opóźnienia stanowi już poważny hamulec.

? 4. Poszukaj “wspólnika” lub poproś kogoś o monitorowanie Twoich postępów.
Nic tak nie mobilizuje jak przykład drugiej osoby. Umów się z mamą, małżonkiem, przyjacielem, że będziecie wspólnie dążyć do jakiegoś celu. Gdy Ty będziesz miał słabszy dzień, Twój partner powstrzyma Cię od poddania się. Jeśli Twoje postanowienie wiąże się z ćwiczeniem zachowania, druga osoba może delikatnie zwracać Twoją uwagę na rzeczy, których sam nie widzisz. Dodatkowo taka wspólna inicjatywa bardzo wzmacnia przyjaźń.

? 5. Pomódl się o pomyślność w osiągnięciu celu.
Nie ma takiej dziedziny życia, w której nie mogłaby pomóc modlitwa ze szczerego serca. Przy podejmowaniu dobrych postanowień jest to szczególnie ważne i korzystne. Pomódl się o pomoc w wytrwaniu aż do osiągnięcia swoich zamiarów. Jeśli chcesz stać się lepszym człowiekiem, Bóg za pewno udzieli Ci wsparcia.

? 6. Nagradzaj się za wykonanie założonych zadań.
Pracuj ciężko nad realizacją postanowień, ale wynagradzaj sobie tę pracę. Jeśli danego dnia zrealizowałeś swój duchowy grafik, pozwól sobie na coś, co lubisz. Odpocznij, posłuchaj ulubionej muzyki, obejrzyj dobry film, zjedz kawałek czekolady – a połączysz satysfakcję duchową z dobrym samopoczuciem.

? 7. Nie spoczywaj na laurach – rozwijaj się!
Jeśli uda Ci się osiągnąć pierwszy z założonych celów, nie czekaj z podjęciem kolejnych, ale wykorzystaj energię, jaką daje radość z sukcesu. I nie zapomnij podziękować Bogu, że doprowadził Cię do tego miejsca.

Powyższe kroki mają zastosowanie do wszystkiego, co w życiu robimy i pomagają wyrabiać silny charakter. A jakie są Wasze sposoby na wzbogacenie swojego życia duchowego? Co dzięki nim udało się Wam osiągnąć? Do czego wciąż dążycie? Podzielcie się tym z nami w komentarzach.✏️

Życzymy Wam, abyście z Bożą pomocą zrealizowali wszystkie swoje dobre postanowienia.?

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Informacje kontaktowe

Informacje kontaktowe

kontakt@uwierzbogu.pl
www.UwierzBogu.pl

Co takiego jest w Biblii - mimo wielu starań, aby ta natchniona przez Boga księga przestała istnieć - że do dzisiejszego dnia stanowi fundament wiary wszystkich chrześcijan?
Pomimo wielu różnych i bardzo odmiennych interpretacji postaramy się rozjaśnić najważniejsze jej zagadnienia.

Gdzie nas obserwować

Nadchodzące webinaria