Bardzo wiele elementów w Biblii ma, poza dosłownym, także symboliczne znaczenie. Nie inaczej jest z kwasem – składnikiem m.in. chlebów (o tych wypiekach, które są go pozbawione, mówi się, że są przaśne). Kwas – inaczej zaczyn lub zakwas – powoduje fermentację i sprawia, że chleb “rośnie”.

 

Analizując tekst Biblii można zauważyć, że w zasadzie kwas nigdy nie występuje jako coś pożądanego, a wręcz przeciwnie – coś, czego należy się pozbyć. Izraelici przygotowujący się do święta Paschy mieli nakaz (2 Moj. 12:15, BT):

„Przez siedem dni spożywać będziecie chleb przaśny. Już w pierwszym dniu usuniecie wszelki kwas z domów waszych, bo kto by jadł kwaszone potrawy od dnia pierwszego do siódmego, wyłączony będzie z Izraela”.

 

Przywodzi to na myśl zwyczaj obecny w wielu domach, związany z porządkami przed świętami Wielkanocnymi. Choć jest to bez wątpienia dobry zwyczaj, to Apostoł Paweł wskazuje na coś innego jako rzecz naprawdę ważną – 1 Kor. 5:6-8 (BT):

„Wcale nie macie się czym szczycić! Czyż nie wiecie, że odrobin kwasu całe ciasto zakwasza? Wyrzućcie więc stary kwas, abyście się stali nowym ciastem, bo przecież przaśni jesteście. Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha. Tak przeto odprawiajmy święto nasze, nie przy użyciu starego kwasu złości i przewrotności, lecz na przaśnym chlebie czystości i prawdy”.

 

Tutaj wskazane są te właściwe porządki, które powinniśmy wykonywać – nie powierzchowne, ale wewnętrzne. Mamy pozbywać się z naszych serc i umysłów symbolicznego kwasu – czyli grzechu, nienawiści, obmowy i skażenia myśli, słów i uczynków. Tylko wtedy, gdy to uczynimy, będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy należycie przygotowani do obchodzenia tego święta.

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Informacje kontaktowe

Informacje kontaktowe

kontakt@uwierzbogu.pl
www.UwierzBogu.pl

Co takiego jest w Biblii - mimo wielu starań, aby ta natchniona przez Boga księga przestała istnieć - że do dzisiejszego dnia stanowi fundament wiary wszystkich chrześcijan?
Pomimo wielu różnych i bardzo odmiennych interpretacji postaramy się rozjaśnić najważniejsze jej zagadnienia.

Gdzie nas obserwować

Nadchodzące webinaria