“Pewnego dnia zdarzyła się w pewnej wsi powódź. Pewien mężczyzna, chcąc się ratować, wszedł na dach swojego domu i tam czekał, co będzie dalej. Tymczasem woda powodziowa podchodziła coraz wyżej. Podeszła już mężczyźnie do kolan. Wtedy do domu podpłynęła łódź i człowiek z łodzi powiedział do mężczyzny na dachu:
– Wsiadaj do naszej łodzi! Uratujemy cię.
Jednak mężczyzna odpowiedział mu:
– Nie trzeba, ja jestem wierzący. Bóg na pewno mnie uratuje!
Łódź odpłynęła, mężczyzna został na dachu. Tymczasem woda podeszła mu już do pasa i znów przypłynęła łódź. Ludzie w łodzi znów namawiali go do wsiadania do łodzi, jednak on odpowiedział im to samo, co poprzednio i został na dachu. Tymczasem woda znowu podeszła do góry i sięgnęła mężczyźnie już po piersi. Znów przypłynęła łódź i ludzie w łodzi krzyknęli:
– Wsiadaj natychmiast! Za chwilę utoniesz!
Jednak mężczyzna odpowiedział:
– Nie utonę! Bóg na pewno mnie uratuje!
Łódź odpłynęła, a mężczyzna utonął. Po śmierci stanął przed Bogiem i odezwał się do niego z pretensją:
– Dlaczego mnie nie ratowałeś? Przecież ja tak bardzo w Ciebie wierzyłem, tak bardzo Ci ufałem!
Bóg na to odpowiedział mu spokojnie:
– To nieprawda, że cię nie ratowałem. Wysłałem przecież po ciebie aż trzy łodzie ratunkowe, jednak ty z żadnej z nich nie chciałeś skorzystać.”

Powyższa, nieco humorystyczna przypowieść ilustruje pewien aspekt związany z Bożą opatrznością. Instynktownie rozumiemy, jaki jest jej morał. Ale o samej opatrzności można przecież powiedzieć więcej. Przyjrzyjmy się jej pokrótce.

CZYM JEST OPATRZNOŚĆ?
Słowo “opatrzność” ma ten sam trzon, co “zaopatrzenie”. Można powiedzieć, że opatrzność Boża to właśnie Jego sposoby zaopatrywania nas w to, czego potrzebujemy oraz ochrony przed tym, co mogłoby nam zaszkodzić. Kluczowe jest jednak to, że opatrzność nie działa zwykle na korzyść materialnej strony naszego życia, ale na korzyść naszego życia duchowego. Już w ostatnim wpisie o rozczarowaniach cytowaliśmy werset z Rzym. 8:28, który stwierdza, że “wszystko współdziała dla dobra tych, którzy miłują Boga, to jest tych, którzy są powołani według postanowienia Boga”. Dobrem, o którym tu mowa, jest właśnie dobro duchowe wiernego chrześcijanina.

BIBLIJNE PRZYKŁADY
Przytoczenie kilku przykładów z Biblii na pewno przybliży nam jeszcze bardziej sposób działania opatrzności:
? Pamiętamy Jonasza, który uciekając przed Bożymi instrukcjami wsiadł na statek płynący w innym kierunku, a następnie został z niego wyrzucony na pewną śmierć. Boska opatrzność czuwała jednak nad nim i zesłała rybę (wieloryba), który go połknął i w ten przedziwny sposób uratował przed utonięciem (czytaj: Jon. 1-2)
? Możemy tu też wspomnieć o Józefie, którego bracia sprzedali handlarzom ludźmi i który następnie mimo swej niewinności i prawości trafił do egipskiego więzienia – wszystko po to, aby ostatecznie być wyniesionym do najwyższego po królu stanowiska w państwie i móc uratować swoją rodzinę przed głodem (czytaj: 1 Moj. 37, 39-45).
? Gdy Mojżesz był dzieckiem, jako żydowskiemu chłopcu groziła mu śmierć. Bóg jednak tak pokierował krokami córki faraona, że to ona znalazła go płaczącego w koszu na wodzie i uratowała. Późniejsze życie tego męża Bożego również pełne było opatrznościowych sytuacji, łącznie z tym, że po uwolnieniu swego narodu z niewoli, prowadził go przez pustynię 40 lat, choć Ziemia Obiecana leżała w odległości zaledwie kilkuset kilometrów (czytaj: 2 Moj. 2 i dalsze).
? Prorok Eliasz przez pewien czas musiał przebywać w ukryciu w dziczy przy potoku Kerit. Wydawałoby się, że Bóg wysłał go tam na śmierć głodową, ale Jego opatrzność sprawiła, że codziennie karmiły go… kruki (czytaj: 1 Król. 17:1-6).
To zaledwie ułamek spośród wielu biblijnych historii związanych z opatrznością, ale zachęcamy do samodzielnego ich zgłębienia.

DOSTRZEGANIE RĘKI BOGA
Co jednak robić, aby nie być jak ten mężczyzna z zacytowanej na początku przypowieści i by rozpoznawać działanie Boga w naszym życiu?
? Przede wszystkim trzeba dbać o swoje relacje z Nim, ponieważ On działa opatrznościowo tylko wobec tych, którzy starają się czynić Jego wolę. Jednym z elementów tej relacji z Bogiem jest też oczywiście modlitwa – możemy szczerze Boga prosić o Jego opatrzność i o naszą zdolność dostrzegania jej.
? Miejmy także świadomość, że Bóg działa poprzez aniołów, czyli posłańców. Mogą oni być zarówno ożywieni, jak i nieożywieni. Może to być nasz najbliższy przyjaciel albo zupełnie obcy człowiek, czasem może to także być pogoda. Jeśli będziemy mieć nasze duchowe oczy otwarte, będziemy w stanie tych posłańców zauważyć i docenić.
? Warto także stale zastanawiać się nad wolą Bożą i starać się ją rozpoznawać – możemy to czynić dzięki Jego Słowu i modlitwie. Gdy będziemy już widzieli, jaką drogą Bóg nas prowadzi, nauczymy się dostrzegać znaki, jakie przy niej postawi.
? Jest takie stare porzekadło: “Strzeżonego Pan Bóg strzeże” i zawiera sporo racji. Bóg jest w stanie nas ochronić przed wieloma złymi i niebezpiecznymi sytuacjami, ale to od nas zależy, czy będziemy dość rozsądni i ostrożni, aby sami ich unikać. Sam Salomon napisał: “Przezorność cię ochroni, a roztropność będzie cię strzec” (Przyp. 2:11, NBG).
? Pamiętajmy – jeśli oddamy nasze życie Bogu, nic w tym życiu nie będzie przypadkowe. Niech ta myśl dodaje nam otuchy każdego dnia.
? “Wrzuć na Pana brzemię twoje, a on cię opatrzy, i nie dopuści, aby się na wieki zachwiać miał sprawiedliwy” (Ps. 55:23, BG).

A jak w Waszym życiu działa opatrzność Boża? Czy ją dostrzegacie? Podzielcie się swoimi historiami w komentarzach.?

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Informacje kontaktowe

Informacje kontaktowe

kontakt@uwierzbogu.pl
www.UwierzBogu.pl

Co takiego jest w Biblii - mimo wielu starań, aby ta natchniona przez Boga księga przestała istnieć - że do dzisiejszego dnia stanowi fundament wiary wszystkich chrześcijan?
Pomimo wielu różnych i bardzo odmiennych interpretacji postaramy się rozjaśnić najważniejsze jej zagadnienia.

Gdzie nas obserwować

Nadchodzące webinaria