To już czwarta część w serii postów o popularnych zwrotach, które mają swoje źródło w Biblii. Dzisiaj zebraliśmy dla Was następujące zwroty: płacz i zgrzytanie zębów – wyrażenie w tej dokładnie postaci używane jest na określenie cierpienia połączonego z najczęściej spóźnionym żalem za swoje winy. Występuje w kilku wypowiedziach Pana Jezusa, m.in. w Łuk. 13:28: „Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka, Jakuba i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a samych siebie wyrzuconych precz” (cytaty za UBG).
kamień węgielny – oznacza podstawę czegoś (przy okazji: wiedzieliście, że „węgielny” nie oznacza węgla jako materiału z którego jest zbudowany, lecz miejsce jego umiejscowienia – węgieł ściany, czyli narożnik? ). Można przeczytać o nim np. w Ps. 118:22: „Kamień, który odrzucili budujący, stał się kamieniem węgielnym”.
Alfa i Omega – jest to przenośne określenie niekwestionowanego autorytetu w jakiejś dziedzinie, kogoś, kto w danym temacie wie wszystko. Słowa takie zawarte są w kilku wypowiedziach w Księdze Objawienia, m.in. Obj. 1:8: „Ja jestem Alfa i Omega, początek i koniec, mówi Pan, który jest i który był, i który ma przyjść, Wszechmogący”.
umywać ręce – oznacza nieprzyjmowanie, uchylanie się od odpowiedzialności za coś lub kogoś, uniewinnianie się. Wyrażenie to pochodzi od gestu, który wykonał Piłat podczas procesu Jezusa – Mat. 27:24: „Gdy Piłat zobaczył, że nic nie osiąga, ale przeciwnie, zamieszanie staje się większe, wziął wodę i umył ręce przed tłumem, mówiąc: Nie jestem winny krwi tego sprawiedliwego. To wasza sprawa”.
wilk w owczej skórze – oznacza kogoś podstępnego, osobę udającą przyjaciela bądź sojusznika, a tak naprawdę działającą na czyjąś szkodę. Określenia tego użył Jezus w Mat. 7:15: „Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, ale wewnątrz są drapieżnymi wilkami”.
Na dziś to wszystko – jeżeli znacie jeszcze inne zwroty o biblijnym pochodzeniu, które nie pojawiły się do tej pory, niezmiennie zachęcamy Was do podzielenia się nimi w komentarzach