Chcielibyśmy podzielić się dzisiaj z Wami niezwykle inspirującą historią kobiety, która pomimo własnych ograniczeń, podczas całego życia napisała ponad 8000 hymnów religijnych, co czyni ją autorką hymnów o jednym z największych dorobków w dziejach. Nazywała się Fanny Crosby. Była osobą niewidomą.

 

Frances Jane Crosby urodziła się 24 marca 1820 roku w miejscowości Brewster w stanie Nowy Jork w ubogiej rodzinie. W wieku 6 miesięcy, w wyniku znachorskiej próby leczenia choroby oczu, straciła wzrok na resztę życia. Jednak to nie przeszkodziło jej w dokonaniu wielkich rzeczy w przyszłości.

W wieku 15 lat zaczęła naukę w nowojorskim Instytucie dla Niewidomych. W 1844 roku wydała tomik wierszy: “The Blind Girl, and Other Poems” (“Niewidoma dziewczyna i inne wiersze”). Dwa lata później przemawiała na sesji Kongresu Stanów Zjednoczonych z delegacjami Bostońskiego i Filadelfijskiego Instytutu dla Niewidomych, opowiadając się za wsparciem edukacji niewidomych w Bostonie, Filadelfii i Nowym Jorku. Występowała także w sali muzycznej Białego Domu dla Prezydenta Jamesa Polka i jego żony. Wśród utworów, które śpiewała akompaniując sobie na fortepianie, była jej własna kompozycja skierowana bezpośrednio do Prezydenta i jego żony.

 

W 1858 roku poślubiła Alexandra van Alstine’a, muzyka, znanego kościelnego organistę i kompozytora, absolwenta Instytutu dla Niewidomych. W szkole tej pracowała jako nauczycielka gramatyki, retoryki, historii Rzymu i Stanów Zjednoczonych.

 

Przez całe życie była żarliwą metodystką, służąc swemu kościołowi poprzez swoją twórczość. W pracy literackiej posługiwała się licznymi pseudonimami. Głównym powodem ich stosowania był fakt, iż w oficjalnych śpiewnikach kościelnych jej hymny stanowiły przeważającą większość, a autorka przez skromność nie chciała wysuwać się na pierwszy plan. Choć pisała przede wszystkim hymny religijne, napisała również ponad 1000 hymnów świeckich, w dużej mierze patriotycznych. Zdobyła dużą popularność już za czasów swojej działalności, a jej hymny były drukowane i wydawane na ogromną skalę – wydrukowano ponad 100 milionów egzemplarzy jej utworów.

 

Fanny Crosby zmarła w wieku 94 lat, 12 lutego 1915 roku, lecz jej wzniosłe hymny są śpiewane po dzień dzisiejszy w różnych kościołach protestanckich i wyznaniach chrześcijańskich – mamy przeczucie, że Wy także się z nimi spotkaliście, choć może nie jesteście tego świadomi. Tym bardziej zachęcamy Was do zapoznania się z jej twórczością.?

 

[źródło zdjęcia: godswordtowomen.blogspot.com]

Pozostaw komentarz

Informacje kontaktowe

Informacje kontaktowe

kontakt@uwierzbogu.pl
www.UwierzBogu.pl

Co takiego jest w Biblii - mimo wielu starań, aby ta natchniona przez Boga księga przestała istnieć - że do dzisiejszego dnia stanowi fundament wiary wszystkich chrześcijan?
Pomimo wielu różnych i bardzo odmiennych interpretacji postaramy się rozjaśnić najważniejsze jej zagadnienia.

Gdzie nas obserwować

Nadchodzące webinaria