CZYM JEST SERCE?❤️
Od starożytności serce kojarzono z uczuciami, wrażliwością i duchowością. Prawdopodobnie było to spowodowane łatwo obserwowalnym zachowaniem serca w różnych sytuacjach, w których bije ono szybciej. I choć dziś wiemy, że emocje rodzą się w mózgu, to jednak nadal mówimy o kimś w przenośni, że ma dobre serce, miękkie lub też z kamienia, albo że wcale go nie ma. Także Biblia używa podobnego symbolu. O sercu faraona mówi, że jest twarde (2 Moj. 7:14), a o sercach Izraelitów, że są „nieobrzezane”, czyli niepokorne, niezdolne do poświęceń (3 Moj. 26:41; 5 Moj. 10:16). Nakazuje miłować Boga „z całego serca” (5 Moj. 6:5) i tłumaczy, że rozmaite doświadczenia są po to, by „poznać, co jest w twym sercu” (5 Moj. 8:2) – czyli ujawnić czyjeś prawdziwe intencje i motywy. Mówi, że w sercu rozumnego jest mądrość (Przyp. 14:33; 16:21), ale także ostrzega, że serce bywa zawodne (Jer. 17:9), daje się oszukać (5 Moj. 11:16), może stać się pyszne (5 Moj. 8:14; Przyp. 18:12). Mówi też, że tylko Bóg czyta ludzkie serca i tylko On może je osądzić (1 Sam 16:7; Przyp. 21:2; 24:12). Z tego też powodu jesteśmy zachęcani: ? „Czujniej niż wszystkiego innego strzeż swego serca, bo z niego tryska źródło życia!” (Przyp. 4:23 BW).
JAK ODNOWIĆ SWOJE SERCE?
Wiedząc już, co Biblia mówi o sercu, pokazując jego dobre i złe przykłady, możemy wysnuć wnioski co do sposobów, jak możemy je odnowić i uczynić lepszym. Oto, co możemy zrobić z naszym sercem:
? Uwrażliwić je na Boga
Mędrzec Salomon wypowiedział słowa, przez które przemawia sam Bóg jako Ojciec: ? „Synu mój! daj mi serce twoje, a oczy twoje niechaj strzegą dróg moich” (Przyp. 23:26 BG). Oddanie serca Bogu, czyli poddanie swojej woli Jego woli i Jego prawu to najlepsze, co możemy zrobić. Oznacza to wyczulenie samego siebie na Jego głos – a tym głosem jest Jego Słowo. Tam znajdziemy instrukcję dobrego życia, a także pociechę, nadzieję i obietnice na przyszłość. Niech nasze decyzje i plany uwzględniają pytania: „Czy to się będzie Bogu podobało? Czy sprawię tym Jemu radość, a nie zawód? Czy stanę się przez to lepszym w Jego oczach?” Będzie to czasem oznaczało rezygnację z niektórych samolubnych lub szkodliwych pragnień i ambicji, lecz jeśli będziemy przy tym trwali w modlitwie, Bóg uczyni ten proces łatwiejszym, a po czasie wynagrodzi nam te rzeczy, z których zrezygnowaliśmy.
? Uwrażliwić je na bliźnich
Drugim w kolejności najważniejszym przykazaniem jest miłość do bliźniego. Jakże często jednak w dzisiejszym świecie stosuje się je wybiórczo… Spróbujmy przypomnieć sobie, że każdy człowiek jest naszym bliźnim, nawet ten, kto najbardziej „zalazł nam za skórę”, kto jest nam nieprzyjazny. Starajmy się oddawać dobrem za złe, wyciągać rękę na zgodę, powiedzieć dobre słowo nawet gdy nie widzimy zachęcającego uśmiechu. Nie oceniajmy innych surowo, pozostawiając osąd Bogu. Nie przypisujmy nikomu złych intencji i nie bójmy się okazać słabości, przyznając się do błędu. Nasze serca niech będą „miękkie” i łatwo wybaczające. Niech będą ochotne do pomocy potrzebującym, bez szukania wymówek. I znów możemy tu powtórzyć: jeśli będziemy w modlitwie prosić Boga o pomoc w tych kwestiach, otrzymamy ją, a On pobłogosławi nasze relacje z rodziną, przyjaciółmi i obcymi ludźmi.
? Podjąć dobre postanowienia
Tak samo jak fizyczne serce potrzebuje dobrych nawyków, by być zdrowe, tak kondycja naszego duchowego serca będzie lepsza, jeśli podejmiemy dobre postanowienia z nim związane. Być może nowy rok jest dobrą ku temu okazją, choć tak naprawdę możemy to zrobić w każdej chwili, nie zwlekając. Postanówmy więc, że będziemy karmić nasze serca właściwą „dietą” – treściami, które są prawdziwe, dobre i pożyteczne. Zdecydujmy, że będziemy je ćwiczyć – gdy na przykład ogarnie nas zdenerwowanie, policzmy do stu, zanim zareagujemy pochopnie. Gniew zwykle przechodzi bardzo szybko. Ćwiczmy nie tylko tłumienie złych zachowań, ale powtarzanie dobrych. Jeśli zauważymy, że czymś sprawiamy komuś radość, róbmy tak dalej. A także powtarzajmy to, co nam samym daje poczucie radości z bycia lepszym. Czytajmy i badajmy Słowo Boże, aby jeszcze lepiej poznać i docenić naszego Stwórcę, Boga Jahwe, i naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Jeśli pozwolimy, by to Oni kierowali pracą odnawiania naszego serca, będzie ono czyste i spokojne każdego dnia.