Gdyby zapytać różne osoby czym jest tęcza, uzyskana odpowiedź bez wątpienia bardzo różniłaby się w zależności od tego, komu postawiono by takie pytanie. Fizyk zapewne nie omieszkałby wspomnieć o pojęciach takich jak długość fali, rozszczepienie światła czy zjawisko dyspersji. Miłośnicy kina przywołaliby znany w całej Polsce Klub Sportowy . Dla nas interesujące będzie natomiast, co Biblia mówi na temat tęczy – a w Biblii jest ona symbolem pewnego znamiennego przymierza.
W czasach Noego stan ludzi był godny pożałowania. Aniołowie, chcący na własną rękę podnieść ludzkość z grzechu, materializowali się i współżyli z kobietami, które rodziły „nefilimów” – olbrzymów będących hybrydami człowieka i anioła, czymś, czego Bóg nie uznawał. Ci olbrzymi doprowadzili do jeszcze większego zła na ziemi, tak że tylko jedna rodzina zachowała czystość i pobożność przed Bogiem – była to rodzina Noego.
Bóg widząc, że jedynym ratunkiem dla zachowania gatunku ludzkiego jest zniszczenie nefilimów, przewidział potop – deszcz miał padać tak długo, aż woda przykryje całą zamieszkaną ziemię. Noe, zawczasu ostrzeżony, zbudował korab, na pokładzie którego bezpiecznie przetrwał ten kataklizm, razem z rodziną i zwierzętami, które Bóg przewidział zachować.
Kiedy wody opadły, a Noe wyszedł z korabia na suchy ląd, po raz pierwszy ujrzał tęczę – zjawisko wcześniej niespotykane. Gdy się ukazała, Bóg zawarł przymierze, którego symbolem stała się właśnie tęcza. Jak czytamy w Księdze Rodzaju 9:12-15:
„I Bóg powiedział: To jest znak przymierza, które ja ustanawiam między mną a wami i między wszelką żywą istotą, która jest z wami, na wieczne pokolenia. Kładę na obłoku mój łuk, który będzie na znak przymierza między mną a ziemią. I stanie się, gdy wzbudzę obłok nad ziemią, że ukaże się łuk na obłoku; I wspomnę na moje przymierze, które jest między mną a wami oraz wszelką żywą istotą cielesną. Nie będzie już więcej wód potopu, który miałby zniszczyć wszelkie ciało”.
Także i my, chociaż żyjemy kilka tysięcy lat później, gdy po deszczu zobaczymy tęczę, wspomnijmy na tę i inne obietnice, które mogą być naszymi dzięki temu, że sam Bóg je złożył.