CZY WIESZ, DLACZEGO MOJŻESZ JEST CZASEM PRZEDSTAWIANY Z ROGAMI?

CZY WIESZ, DLACZEGO MOJŻESZ JEST CZASEM PRZEDSTAWIANY Z ROGAMI?

Mojżesz był bez wątpienia wielkim sługą Bożym. Kto z nas nie chciałby usłyszeć o sobie takich słów, jakie Bóg o nim wypowiedział, a które zapisane są w Księdze Liczb 12:7?
? „Ale nie taki jest sługa mój Mojżesz, który we wszystkim domu moim najwierniejszy jest”? W harmonii z tym Apostoł Paweł pisze w Liście do Żydów 3:5 ? „A byłci Mojżesz wiernym we wszystkim domu jego, jako sługa, na świadectwo tego, co potem miało być mówione”.

Tym bardziej zaskakujące jest, że tak wielu artystów ukazywało Mojżesza… z rogami.?️‍♀️ Wśród nich byli m.in. Michał Anioł i Rembrandt.

Przyczyną takiego stanu rzeczy była drobna pomyłka podczas tłumaczenia Biblii na łacinę w IV wieku. Przekładem, o którym mowa, jest Wulgata, opracowana przez Hieronima ze Strydonu, będąca (w różnych wydaniach) przez ponad tysiąc lat podstawowym tekstem kościoła katolickiego, a także jednym z najbardziej wpływowych dzieł w historii. Słynna Biblia Gutenberga zawierała właśnie treść Wulgaty, a oddziaływanie tego przekładu można aż po dzień dzisiejszy dostrzec np. w językach europejskich.

Lecz tłumaczenie to nie było wolne od błędów. Jeden z nich jest tematem tego posta – a znajduje się w Księdze Wyjścia 34:29:
? „I stało się, gdy zstępował Mojżesz z góry Synaj, a dwie tablice świadectwa miał w ręku Mojżesz, gdy zstępował z góry, że nie wiedział Mojżesz, iżby się lśniła skóra twarzy jego, gdy Pan mówił z nim”.

Do opisu twarzy Mojżesza użyte jest hebrajskie słowo „karan” (które spółgłoskowy tekst hebrajski zapisuje jako „krn”), oznaczające „świecić”, które Hieronim błędnie zinterpretował jako „keren”, oznaczające „róg”. W wyniku tego w tekście Wulgaty zawarł łacińskie „cornuta” („rogaty”) zamiast „coronata” („lśniący”, „promieniejący”). W ten sposób wizerunek Mojżesza z rogami przedostał się do licznych tekstów kultury.

Historia ta pokazuje nam, jak uważni powinniśmy być podczas studiowania Pisma Świętego. Nieraz jedna pomyłka, dopisek czy błąd w tłumaczeniu może doprowadzić nas do niewłaściwego zrozumienia tego, co jest w nim zawarte. Szczęśliwie w obecnych czasach mamy dostęp do wielu różnych przekładów i konkordancji biblijnych, do których w razie wątpliwości zawsze możemy się udać i sprawdzić, czy na pewno werset, który czytamy ma w sobie taką myśl, jak nam się wydaje.

Dodaj komentarz

WITAJ NA STRONIE UWIERZ BOGU
Nadchodzące webinary

CHRZEST – CZYM JEST? [#96]

Chrzest jest zaliczany do najważniejszych sakramentów lub obrzędów chrześcijaństwa. Jednocześnie nauki i praktyki dotyczące chrztu w różnych kościołach i denominacjach są bardzo zróżnicowane. W związku z tym w umysłach chrześcijan

Informacje kontaktowe
KONTAKT@UWIERZBOGU.PL

Co takiego jest w Biblii – mimo wielu starań, aby ta natchniona przez Boga księga przestała istnieć – że do dzisiejszego dnia stanowi fundament wiary wszystkich chrześcijan?
Pomimo wielu różnych i bardzo odmiennych interpretacji postaramy się rozjaśnić najważniejsze jej zagadnienia.

Gdzie nas obserwować
YOUTUBE: