Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że kiedy podajemy cytaty z Biblii, opatrujemy je odnośnikiem do miejsca, w którym się znajdują. Mają one postać np. „1 Tym. 2:4” i zawierają księgę biblijną, jej rozdział oraz werset tego rozdziału – ich używanie jest dla nas naturalne. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedyś, skąd wziął się podział, którego wszyscy używamy?
Nie znajdziemy go bowiem w najstarszych manuskryptach – tekst tam zapisany jest tekstem ciągłym (o czym możemy przekonać się, np. odwiedzając stronę https://www.codexsinaiticus.org/en/manuscript.aspx… ). Współcześnie natomiast możemy precyzyjnie wskazywać na konkretne fragmenty i nawet osoby mające tłumaczenia i wydania Biblii inne od naszych będą w stanie je z łatwością odszukać.
Opracowanie jednolitego podziału ksiąg biblijnych na rozdziały przypisuje się Stephenowi Langtonowi, późniejszemu arcybiskupowi Canterbury. Co prawda różne przymiarki do tego miały miejsce znacznie wcześniej, lecz różni uczeni wprowadzali własne systemy, wzajemnie ze sobą niekompatybilne, przez co powoływanie się na fragmenty biblijne było bardzo utrudnione. Wprowadzona w I połowie XIII wieku przez Langtona numeracja rozdziałów zyskała uznanie i przyjęła się w Europie, utrzymując się aż do czasów współczesnych.
Usystematyzowany podział na wersety zawdzięczamy żyjącemu w XVI wieku francuskiemu drukarzowi Robertowi Estienne (znanemu także jako Robert Stefanus). Nie był on pomysłodawcą wprowadzenia numeracji wersetów – już żydowscy kopiści posługiwali się podobnymi systemami, lecz podobnie jak w przypadku rozdziałów, były one niejednolite. Estienne zharmonizował je i połączył z dokonanym przez siebie analogicznym podziałem dla Nowego Testamentu, publikując w 1553 roku w języku francuskim pierwszą Biblię podzieloną jednocześnie na rozdziały i wersety. Pomimo pewnego oporu, system ten przyjął się w środowisku drukarskim, a wydanie Estienne’a stało się punktem odniesienia dla kolejnych – w ten sposób wersety i rozdziały w ujednoliconej formie zagościły w niemal wszystkich wydaniach Biblii aż po dzień dzisiejszy.