Charles Taze Russell był amerykańskim kaznodzieją i reformatorem religijnym, twórcą ruchu Badaczy Pisma Świętego. Jego nauczanie było w duchu restoracjonizmu, tj. głosił potrzebę powrotu w doktrynie i praktyce do biblijnego modelu kościoła i czystej wiary chrześcijańskiej z I wieku, wolnej od późniejszych naleciałości i wpływów. Z tego powodu był często w różny sposób atakowany przez jemu współczesnych – do historii przeszły relacjonowane w prasie debaty, które stoczył z najwybitniejszymi kaznodziejami innych nurtów. Aż po dziś dzień mało kto przechodzi obok tej postaci obojętnie – jedni wypowiadają się z uznaniem dla jego dokonań i sposobu patrzenia na Biblię, inni wprost przeciwnie.

Seria sześciu książek, które napisał na temat Biblii, zatytułowana „Wykłady Pisma Świętego”, jeszcze za jego życia osiągnęła łączny nakład 10 milionów egzemplarzy, a jego kazania zamieszczane co tydzień na łamach różnych gazet docierały do szacunkowej liczby 15 milionów czytelników. Wygłaszane przez niego wykłady publiczne przyciągały tysiące osób i zapełniały największe ówczesne sale. Chętnie sięgał też po najnowsze zdobycze techniki – stworzony przez niego i zaprezentowany na początku 1914 roku film „Fotodrama stworzenia” był pierwszą ekranizacją zawierającą ruchomy film oraz kolorowe przezrocza zsynchronizowane z muzyką oraz nagraną narracją.

Publikacje Charlesa T. Russella, nazywanego często „pastorem Russellem”, zostały przetłumaczone za jego życia na 35 języków, a jego spuścizna jest widoczna aż do dnia dzisiejszego w wielu krajach na całym świecie.

Bogatym i ciekawym źródłem informacji o tej postaci jest polskojęzyczny serwis pastorrussell.pl.

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Informacje kontaktowe

Informacje kontaktowe

kontakt@uwierzbogu.pl
www.UwierzBogu.pl

Co takiego jest w Biblii - mimo wielu starań, aby ta natchniona przez Boga księga przestała istnieć - że do dzisiejszego dnia stanowi fundament wiary wszystkich chrześcijan?
Pomimo wielu różnych i bardzo odmiennych interpretacji postaramy się rozjaśnić najważniejsze jej zagadnienia.

Gdzie nas obserwować

Nadchodzące webinaria